Şehitlerimizin Anısına
Şehitlerimizin Anısına
Açıklama: Ziya sürekli Bekir’le konuşuyor, bazen omzundan hafifçe sarsarak uyumasını engellemeye çalışıyordu. Bir ara Bekir’in göz kapaklarının ağırlaşıp kapandığını fark edince, hemen endişeyle omuzlarından tutup, şiddetle sarstı. Ancak Bekir gözlerini açmadı. Ziya bu defa daha şiddetli sarstı. Ama yine uyanmadı. Onun öldüğünü düşünerek paniğe kapıldı. Bekir’i şiddetle bir kez daha sarstı. Ama Bekir bir türlü uyanmıyordu. Ziya’nın yüreğine bir korku düştü. Son bir gayretle Bekir’in suratına iki tokat çaktı. Hem de ne tokat!.. Bekir, sanki rüyasında kabus görmüş gibi soluk soluğa uyandı. Gözlerini açtığında Ziya’nın kendisine baktığını gördü.

Bir süre sonra Süleyman yanında Osman Çavuş olduğu halde geri geldi. Süleyman olayı Osman Çavuş’a gelirken anlatmıştı. Osman Çavuş : “ – Ziya! Süleyman! Onu hemen omuzlayın ve beni takip edin” dedi.

Bekir Onbaşıyı ateş hattının gerisinde, siperlerin kuytu olan bir bölümüne getirip çuval bezleriyle kapattıkları bir kuytuluğun içine soktular. Altına iki kat battaniye sermişlerdi. Üzerinin de battaniye ile örttüler. Osman Çavuş, Ziya’ya Bekir’in başında kalmasını söyleyerek, Süleyman’la oradan ayrıldı. Bekir hala tir tir titriyordu. Ziya kabanını çıkartıp Bekir’in üzerine örttü. Bekir biraz rahatladı ve çok geçmeden de uykuya daldı.

Aradan yaklaşık bir buçuk saat geçmesine rağmen, hala düşmandan bir ses seda yoktu. Bu sessizlik hiç de hayra alamet değildi. Düşman mutlaka bir şeyler planlıyordu. “ -Allah korusun. Karanlıktan faydalanarak, küt diye tepemize binebilir.” Diye düşünüyordu Rıza Binbaşı, üşüyen ellerini soktuğu kabanının ceplerini hırpalayarak. Bu sırada yanında Osman Çavuş da vardı. “- Osman Çavuş, bu sessizlik beni korkutuyor, düşman bir düzen kuruyor olabilir. Karanlıktan yararlanarak tepemize binerlerse halimiz nice olur.” Diye söylendi Binbaşı. “ – Ben de aynı kanaatteyim komutanım. Bana kalırsa korku içinde onların bizi tepelemesini bekleyeceğimize, biz önce davranıp onları gafil avlayalım. Ancak hava aydınlanmadan bunu yapmak zorundayız.”dedi Osman Çavuş, heyecanla. Rıza Binbaşı kalın bıyıklarını dudaklarının arasına sıkıştırıp, çekiştirerek “- Ben de onu düşünüyordum Çavuş. Ancak böyle bir taarruzun başarılı olacağından endişeliyim. Düşünsene bir kere; cephanemiz çok az, beklenmedik bir karşı saldırıda uzun süre savunma yapamayız. Böyle olunca da onlar bizim tepemize binerler. Osman Çavuş gayet kendine güvenen bir ses tonuyla “- İyi de komutanım, burada beklediğimizde durum sanki daha farklı mı olacak.Cephanemiz bitince burada da aynı tehlikeyle karşı karşıya kalacağız.Hem Allah’a dua edelim de onların da cephaneleri az kalmış olsun.” Dedi. Binbaşı “- Biz yine de siperimizi terk etmeyelim, ve gelecek desteği bekleyip kanımızın son damlasına kadar bu hattı savunalım.”diyerek kesin tavrını koydu. Osman Çavuş derin bir nefes aldıktan sonra, “ – Bakın komutanım! Şu yukarıdaki dağın yamacı var ya, Onun öbür tarafı bir daha dümdüz ovadır.” Binbaşı şaşkın : “- Bunu ben de biliyorum Çavuş, ne demek istiyorsun?!” Osman Çavuş devam eder : “- Şunu demek istiyorum: Allah korusun düşman eğer bizi burada halt ederse, şu tepeyi aşar, ve ondan sonra da onları durduracak hiçbir engel kalmaz. Eğer biz onları buradan geri püskürtemezsek, bunun faturası çok ağır olur komutanım. O halde vatanın geleceği şu anda vereceğimiz karara bağlıdır. İşte bu noktadan sonra can ehemmiyetini yitirir komutanım. Tüm yürekler hep bir ağızdan Allah Allah nidalarıyla ölüme doğru koşarlar. Bu yüreklere isabet eden her kurşun, orada erir; coşkun bir sele dönüşür. Ve bir çağlayan gibi düşmanın üzerine akar. İman dolu yürekler, özlemle, hasretle karşılar, her kurşunu. Vatanıma canım, kanım feda olsun komutanım. Allah Allah diyerek gidelim düşman üstüne; bir değil bin kurşun yese de bu yürek, gidelim düşman üstüne.”

Saygılarımla
Emin BORAZAN
Anahtar Kelimeler:  
Tarih: 18.03.2008 20:57
Hitler: 5359
İndirmeler: 1
İzlenme: 5.00 (3 Oylar)
Dosya Boyutu: 37.1 KB
Gönderen: Nehir
Önceki Resim Resmin Adı : Şehitlerimizin Anısına
Şehitlerimizin Anısına

Paylaş
Sonraki Resim
Reklam

Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor. 
Önceki resim:
Çanakkale Aslanları

 
 Sonraki resim:
Çanakkale Geçilmez

 

  Ana Sayfa / Asker Resimleri / Şehitlerimizin Anısına En İyi Resimler |  Yeni Resimler 
  Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002-2017 4homepages.de Design by 7dana.com  

Varbak Resimler | Resimler | güzel resimler | araba | emlak | Gizlilik