Seyit Çabuk
Seyit Çabuk
Açıklama: Koca Seyit’in Aile nüfus kayıt örneği. Koca Seyit 1305 (1889) Balıkesir Havran Çamlık Köyü’nde (köyün şimdiki ismi Koca Seyit Köyü) doğmuştur. Soyadı kanunundan sonra “Çabuk” soyadını almıştır. Koca Seyit’in ilk eşi Emine Çabuk’tan 2 kızı dünyaya gelir. Biri Ayşe diğeri ise Fatma’dır. Büyük kızı olan Ayşe Nine 15.06.1327 yani 1911 yılında doğmuştur. Koca Seyit 1914 yılında seferberlikle askere katılır. Askere giderken kızı Ayşe 3 yaşındandır. 1918’de Birinci Cihan harbi sona erip evine döndüğünde ise kızı Ayşe 7 yaşına basmıştır. Genel itibariyle, askerden döndüğünde kızının 9 yaşında olduğu hakkındaki bilgiler yanlıştır.

3 – İşte bir diğer müthiş belge! Seyit Onbaşı’nın künye kaydı

Abdurrahman oğlu Seyit’in askeri künye kaydı. 1914 de askere müdâhil olmuş ve 1918’de terhis olmuştur. Çanakkale Savaşları boyunca Müstahkem Mevki Kumandanlığı’nın emrinde Ağır topçu sınıfında nefer olarak görev yapmıştır. Birliği, duhulü rütbesi vb. bütün bilgileri belgede yer almaktadır.
1 - 2 - 3

Copyright © 2008--------------------------------------------------Tüm Hakları Saklıdır--------------------------------------Tasarım : ÇSATT Bilişim Grubu


SEYİT ONBAŞI HAKKINDA MÜTHİŞ BELGELER

Çanakkale, birçok kahramanın anıtlaştığı yerdir. Sayısız asker, sayısız komutan telaffuz ederiz. Şüphesiz adını sıkça andığımız Seyit Onbaşı da bu isimlerin en başındadır. O, cehennemin kaynadığı anda topu sırtlayarak müttefik donanmasının “Ocean” adlı gemisini boğazın serin sularına gömer. Böylelikle vazifesini en iyi şekilde tamamlar.

Görevini yapmıştır yapmasına ama günümüzde hala Koca Seyit’in kaldırdığı merminin ağırlığı tartışılmaktadır. Ne kadar tartışılırsa tartışılsın, hiçbir yargı onun yaptığı büyük vazifeye gölge düşürmeyecektir.

Bu vesileyle sizlere Seyit Onbaşı hakkında küçük bir demet sunmak istedim. Onun hakkında birçok yazılar okudunuz, fotoğraflar gördünüz ama bu müthiş belge ve fotoğrafları ilk defa görecekseniz. Hatıra deyip arşivinizde saklayacaksınız!Kızı Fatma ise 1338 yani 1922 yılında dünyaya gelmiştir. İlk eşi Emine vefat edince Koca Seyit tekrar evlenmiştir. Seyit’in yeni eşi Hatice Çabuk’tan ise Ramazan, Osman ve Abdurrahman isimli 3 oğlu dünyaya gelmiştir.
Koca Seyit’in tüm evlatları vefat etmiştir. Son olarak ?? kızı Ayşe Nine 2007 yılı Ekim ayında hayata gözlerini yummuştur.

Abdurrahman oğlu Seyit’in askeri künye kaydı. 1914 de askere müdâhil olmuş ve 1918’de terhis olmuştur. Çanakkale Savaşları boyunca Müstahkem Mevki Kumandanlığı’nın emrinde Ağır topçu sınıfında nefer olarak görev yapmıştır. Birliği, duhulü rütbesi vb. bütün bilgileri belgede yer almaktadır
Anahtar Kelimeler:  
Tarih: 18.11.2008 19:56
Hitler: 9528
İndirmeler: 0
İzlenme: 3.20 (5 Oylar)
Dosya Boyutu: 101.0 KB
Gönderen: mehmet
Önceki Resim Resmin Adı : Seyit Çabuk
Seyit Çabuk

Paylaş
Sonraki Resim
Reklam

Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor. 
Önceki resim:
Bayram Namazı

 
 Sonraki resim:
Yeniçeriler

 

  Ana Sayfa / Asker Resimleri / Seyit Çabuk En İyi Resimler |  Yeni Resimler 
  Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002-2017 4homepages.de Design by 7dana.com  

Varbak Resimler | Resimler | güzel resimler | araba | emlak | Gizlilik