Fidel’in Yüzünden
Fidel’in Yüzünden
Açıklama: “Fidel’in Yüzünden”, ünlü yönetmen Costa Gavras’ın (Kayıp) kızı Julie’nin çektiği ilk sinema filmi. 1970’lerin atmosferini, küçük bir kızın gözünden çarpıcı biçimde yansıtan yönetmen, katı müdahalelerde bulunmayarak özellikle Anna rolündeki Nina Kervel’in çok zor bir rolde son derece başarılı bir performans sergilemesini sağlıyor. Anne rolünde ise Gerard Depardieu’nün kendisi kadar ünlü kızı Julie Depardieu var.

İtalyan yazar Domitilla Calamai’nin çok satan aynı adlı kitabından uyarlanan film, 2007 Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne aday gösterilmiş, İstanbul Film Festivali’nde de büyük ses getirmiş, istek üzerine ek seanslarda gösterilmişti.

FİLMİN KONUSU
1970 sonbaharında Anna dokuz yaşındadır. Gazeteci annesi Marie, zengin bir İspanyol aileden gelen avukat babası Fernando, kardeşi François ve her şeyini kaybetmesinden Castro’yu sorumlu tutan Kübalı dadısı ile Paris’te yaşar. Rahat ve huzurlu yaşamlarına düşen tek gölge, İspanya’da faşist Franco yönetimine karşı mücadele veren eniştedir. Komünist olması nedeniyle, evde eniştenin adı dahi anılmamaktadır.

Ailenin burjuva yaşamı, eniştenin öldürülmesi ve bu olayın ardından, eşi ve çocuğunun İspanya’dan kaçarak yanlarına sığınmasıyla altüst olur. O güne dek İspanya’daki duruma tepkisiz kalan Anna’nın babası, derin bir suçluluk duygusuna kapılır. Eşiyle birlikte Şili’ye ideolojik bir yolculuk yapar ve dönüşte geniş ve bahçeli evlerini bırakıp küçük bir apartman dairesine taşınırlar. Ateşli siyasi aktivistlere dönüşen anne-babasının yeni dünyası, Anna için farklı anlamlar taşır: Ev değiştirmek, düzensizlik, dadısını kaybetmek ve yeni yüzler... Evleri günün her saati sakallı adamlarla dolar; annesi kadın haklarını savunan bir kitap yazmaya girişir; babası ise “faşist” bulduğu Mickey Mouse’u okumasını yasaklar.

Filmdeki dokunaklı öğe, küçük kızın alışık olduğu eski yaşam biçimini yenisi içinde eritmeyi başaramaması, hatta buna güçlü bir tepki sergilemesidir. Çatık kaşlarıyla etrafında olan biteni kavramaya çalışan Anna, çoğu zaman yaşından beklenmeyecek bir olgunluk sergiler. Tıpkı ailesiyle katıldığı bir gösteride, üzerlerine atılan gözyaşı bombasının sisi ile sarmalandığında olduğu gibi…

Yönetmen: Julie Gavras
Oyuncular: Stefano Accorsi, Julie Depardieu, Benjamin Feuillet,
Senaryo: Julie Gavras,Arnaud Cathrine
Müzik: Armand Amar
Görüntü Yön: Nathalie Durand
Tür: Dram-Politik
Süre: 93 Dk.
Yapım Yılı: 2006
Ülke: Fransa
Dağıtımcı: A.E
Anahtar Kelimeler: Vizyondaki, filmlerin, gösterim, yerleri, ve, zamanları...
Tarih: 03.02.2008 14:43
Hitler: 4465
İndirmeler: 0
İzlenme: 0.00 (0 Oylar)
Dosya Boyutu: 28.2 KB
Gönderen: mehmet
Önceki Resim Resmin Adı : Fidel’in Yüzünden
Fidel’in Yüzünden

Paylaş
Reklam

Yetkili: Yorum:
Bu resim için yorum bulunmuyor. 
Önceki resim:
Kurtlar Vadisi Hakan

 
 

 

  Ana Sayfa / Film Resimleri / Fidel’in Yüzünden En İyi Resimler |  Yeni Resimler 
  Powered by 4images 1.7.6 Copyright © 2002-2017 4homepages.de Design by 7dana.com  

Varbak Resimler | Resimler | güzel resimler | araba | emlak | Gizlilik